Poznaj motywy wyróżniające Polskę na arenie międzynarodowej, które prezentujemy w Pawilonie Polski.
Ostatnia strefa Pawilonu to wielkoformatowe projekcje multimedialne, które tworzą spektakularny finał ścieżki zwiedzania w Pawilonie Polski. Nasi goście są zaproszeni do współtworzenia polskich „krajobrazów kreatywności” oraz do zagłębienia się w historiach, które wyróżniają Polskę i Polaków na arenie międzynarodowej.
Za stworzenie koncepcji tej strefy odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart
Ostatnia strefa Pawilonu to wielkoformatowe projekcje multimedialne, które tworzą spektakularny finał ścieżki zwiedzania w Pawilonie Polski. Nasi goście są zaproszeni do współtworzenia polskich „krajobrazów kreatywności” oraz do zagłębienia się w historiach, które wyróżniają Polskę i Polaków na arenie międzynarodowej.
Za stworzenie koncepcji tej strefy odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart
Ostatnia strefa Pawilonu to wielkoformatowe projekcje multimedialne, które tworzą spektakularny finał ścieżki zwiedzania w Pawilonie Polski. Nasi goście są zaproszeni do współtworzenia polskich „krajobrazów kreatywności” oraz do zagłębienia się w historiach, które wyróżniają Polskę i Polaków na arenie międzynarodowej.
Za stworzenie koncepcji tej strefy odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart
Kosmos
„Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic”.
Myśliciele
Stanisław Lem to jeden z najbardziej cenionych myślicieli i pisarzy science fiction minionego stulecia. Prace tego futurologa i eseisty zostały przetłumaczone na 41 języków i sprzedały się w ponad 27 milionach egzemplarzy. Jego najbardziej znana powieść to „Solaris” z 1961 roku.
Odkrywcy nowych planet
W 1992 roku, Aleksander Wolszczan odkrył, że nietypowa gwiazda, pulsar PSR 1257+12 w gwiazdozbiorze Panny, krąży wokół trzech planet o masie Ziemi. To pierwsze potwierdzenie istnienia planet pozasłonecznych i pulsarów. Planeta pozasłoneczna to planeta poza Układem Słonecznym.
Zdobywcy kosmosu
The Optical Gravitational Lensing Experiment to największy polski projekt kosmiczny. Główne cele naukowe to poszukiwanie planet pozasłonecznych, badanie ciemnej materii za pomocą zjawisk mikrosoczewkowania, badanie struktury galaktycznej i analiza zmienności skali czasu setek milionów regularnie obserwowanych obiektów. Projekt trwa od 1992 roku i za jego sprawą dokonano już wielu odkryć naukowych
Poznaj imaginarium Stanisława Lema
Lem – wizjoner
Czy wiesz, że Stanisław Lem przewidział między innymi powstanie Internetu, smartfonów, ebooków i drukarki 3D?
W latach 80. i 90. polscy himalaiści znaleźli się w czołówce światowego himalaizmu.
PIERWSZA KOBIETA NA SZCZYCIE K2
Wanda Rutkiewicz zdobyła K2 w 1986 roku.
ZDOBYCIE WSZYSTKICH OŚMIOTYSIĘCZNIKÓW
Jerzy Kukuczka był drugą osobą na świecie, która zdobyła wszystkie czternaście ośmiotysięczników.
ZIMOWE WEJŚCIE NA MOUNT EVEREST
Krzysztof Wielecki był pierwszą osobą, która zimą zdobyła Mount Everest.
Tatry – pierwsza baza przed zdobyciem Himalajów
„To jest rodzaj paradoksu, że chociaż sytuacja polityczna i gospodarcza w Polsce była zła, to alpinizm radził sobie bardzo dobrze.”
Jerzy Kukuczka
Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych wspinaczy wysokogórskich w historii. W 1987 roku Jerzy Kukuczka został drugą osobą, która zdobyła koronę Himalajów. Stworzył nową trasę na K2, nazwaną Polską Linią, której do tej pory nikt nie powtórzył.
Fenomen polskiego himalaizmu
W latach 80. i 90. polscy himalaiści dominowali na himalajskiej scenie wspinaczkowej. Zdobywali najtrudniejsze szczyty świata i wyróżniali się oryginalnym stylem wspinaczki. Andrzej Zawada, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielecki, Wojciech Kurtyka i Wanda Rutkiewicz – wszyscy zaczynali i szlifowali swoje umiejętności w polskich Tatrach.
Wanda Rutkiewicz
„Wanda jest żywym dowodem na to, że na dużych wysokościach kobiety potrafią zdobywać szczyty w stylu, o którym większość mężczyzn może tylko pomarzyć”. Tak o Wandzie Rutkiewicz powiedział Reinhold Messner, jeden z najwybitniejszych alpinistów w historii. Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która zdobyła szczyt K2 i trzecią kobietą (pierwszą Europejką), która wspięła się na Mount Everest.
Tatry pod ochroną
Tatrzański Park Narodowy został utworzony w 1954 roku, ale już pod koniec XIX podejmowano kroki w celu ochrony niepowtarzalnego charakteru Tatr. Na terenie parku można spotkać takie gatunki zwierząt jak niedźwiedź brunatny, wilk, ryś euroazjatycki i wydra europejska.
Nowa generacja zdobywców
Andrzej Bargiel urodził się 18 kwietnia 1988 roku w Łętowni koło Jordanowa. Jest dziewiątym z jedenastu dzieci Marii i Józefa Bargielów. „Od dzieciństwa rozpierała mnie energia. Nikt nie był w stanie nade mną zapanować. Ani nauczyciele w szkole, ani rodzice, którzy bezskutecznie próbowali skierować moją energię na pracę w przydomowym gospodarstwie domowym”. W 2018 roku dokonał pierwszego samodzielnego zjazdu na nartach ze szczytu K2.
Zanurz się w historię o polskim himalaizmie
Opowieść o Wandzie Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych alpinistek i himalaistek. Była pierwszą Europejką, która wspięła się na Mount Everest i pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2. Jednak ten sukces miał swoją cenę – zmagała się z samotnością, przygnębieniem i walką o normalne życie na nizinach…
Poznaj gospodarzy jednego z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego Europy
Żubr
Król polskiej fauny. Dorosły byk może ważyć nawet 900 kg, a jego wysokość w kłębie może sięgać 180 cm. Na początku XX w. zginął ostatni żyjący na wolności żubr. Jednak dzięki istnieniu niewielkiej liczby osobników żyjących w niewoli, stopniowo udało się przywrócić ten gatunek. Dziś największe stado żubrów żyjących w lesie składa się z ponad kilkuset zwierząt.
Dąb „Maciek”
Największy dąb w Białowieskim Parku Narodowym oraz drzewo o największym obwodzie ze wszystkich drzew w Puszczy Białowieskiej. Ma 40,8 m wysokości.
Jeleń szlachetny
U jeleni najwięcej dzieje się jesienią, kiedy zaczyna się rykowisko. Polega ono na rywalizacji między dojrzałymi płciowo jeleniami. Walczą o dostęp do płodnych samic. Walkę poprzedzają charakterystyczne ryki jeleni, które mają przestraszyć przeciwników.
Ryś
Ryś to samotny drapieżnik. Mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, poluje między innymi na zwierzęta kopytne. Potrafi upolować nawet łosia.
Wilk
Populacja po polskiej stronie puszczy liczy 20-40 wilków. Wilki na ogół nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Może spróbujesz odnaleźć ich trop? Największa szansa na zobaczenie wilka jest o świcie lub o zmierzchu.
Zanurz się w odgłosy puszczy pierwotnej
Poznaj przyrodę Podlasia dzięki projektowi Xylopolis.
Każdego roku polskie firmy wydają prawie pół tysiąca gier.
SZYBKO ROZWIJAJĄCY SIĘ SEKTOR
Polska jest trzecim największym eksporterem gier wideo na świecie.
BOGATA KULTURA CYFROWA
Około 200 gier na komputery PC i konsole, 35 tytułów VR i około 100 gier mobilnych rocznie.
MIĘDZYNARODOWA MARKA
Blisko 96% przychodów polskiej branży gier to zyski z eksportu.
Gigant branży gier
CD Projekt Red to jedna z najcenniejszych firm zajmujących się grami w Europie. Jej flagowy produkt – trylogia o Wiedźminie, sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy.
Innowacyjny storytelling
Different Tales to niezależne studio, które skupia się na innowacyjnym tworzeniu historii. Studio powstało w 2018 roku i zostało założone przez weteranów branży gier komputerowych. Different Tales sięga po historie nawiązujące do uniwersalnych ludzkich doświadczeń. W zeszłym roku Different Tales wypuściły grę: „Wilkołak: Apokalipsa – Serce Lasu”, której akcja jest osadzona w Puszczy Białowieskiej.
Nie tylko na PC
BoomBit jest jednym z wiodących twórców i wydawców gier mobilnych – może się pochwalić ponad 900 milionami pobrań swoich gier. Do największych hitów firmy należą Hunt Royale (MOBA), Slingshot Stunt Driver (Hyper-Casual) i Car Driving School (Symulator). Firma aktywnie rozwija również własne narzędzia analityczne oraz rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję, których celem ma być zwiększenie zaangażowania graczy.
Silna społeczność
Poznań Game Arena to największe targi gier w Europie Środkowej. W październiku dziesiątki tysięcy graczy zbiera się na PGA, aby spotkać swoich idoli, zobaczyć premiery gier i turnieje. PGA to obok Game Industry Conference główne miejsce spotkań prężnie rozwijającej się polskiej branży gier.
Zanurz się w polski poemat VR „NOCCC”
Debiut reżyserek Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak był jednym z objawień tegorocznego Sundance Festival. Znalazł się również w oficjalnej selekcji prestiżowego festiwalu goEast w Wiesbaden i otrzymał amerykańską nagrodę Cinequest (Best VR Sound Design). NOCCC powstał niespełna pół roku temu w Pracowni Narracji Wizualnej PWSFTviT.
Transformacja
Transformacja gospodarcza i społeczna Polski z rzeczywistości komunistycznej to opowieść o determinacji, wyobraźni i odwadze.
1966
Warszawa Powiśle
2021
Warszawa Powiśle – dworzec kolejowy i modne miejsce spotkań
1955
Centrum Warszawy
2021
Centrum Warszawy – tętniące życiem miasto ma do zaoferowania różnorodne atrakcje turystyczne i szanse biznesowe.
2020
Cyberpunk 2077 – tylko w samym 2020 roku sprzedano ponad 13,7 mln egzemplarzy.
1979
Katowice, Śląsk
2021
Katowice, Śląsk – Dynamicznie rozwijające się miasto, gospodarz Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. (WUF11).
2018
„Zimna Wojna” – Polski film, trzykrotnie nominowany do Oscara.
1970
Stołeczne Centrum Technologii
Zanurz się w opowieść o transformacji systemu i społeczeństwa
Poznaj historię profesora Zbigniewa Religi – człowieka, który nie bał się przeciwstawić uprzedzeniom, systemowi medycznemu i partii komunistycznej, aby pomagać innym.