W 2020 roku Polska osiągnęła pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby napływających inwestycji zagranicznych.
Poznaj potencjał Polski
LICZBA MIESZKAŃCÓW: 38,4 mln
5 miejsce
wśród krajów Unii Europejskiej
Inwestycje zagraniczne
1,2 mld USD
W lutym 2021 Polska zajęła trzecie miejsce, jeśli chodzi o napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W kraju ogłoszono 30 projektów o wartości 1,2 mld USD. Dane FDi Markets.
ZAMOŻNOŚĆ OBYWATELI
33,890 USD
PKB na mieszkańca
HANDEL
265 mld USD
roczna wartość eksportu
WALUTA
Polski Złoty (PLN)
1 EUR =4.5 PLN,
1 USD =3.7 PLN,
1 AED = 1.09 PLN
PODATKI
Jednolite stawki podatkowe
CIT: 17%; VAT: 23%; PIT: 17%, 32%
TRANSPARENTNOŚĆ
36 miejsce
w rankingu Transparency International
REGULACJE PRZYJAZNE BIZNESOWI
33 miejsce
w rankingu Doing Business 2020
Dlaczego warto inwestować w Polsce?
6 powodów, dla których inwestorzy wybierają Polskę
1. Stabilna gospodarka i potencjał inwestycyjny
Wiarygodny partner według agencji ratingowych
S&P Global i Fitch Ratings oceniają nasz rating na poziomie A-, a Moody's na poziomie A2.
Odporność na kryzysy
Maksymalna ocena stabilności makroekonomicznej według Globalnego Raportu Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego. Brak recesji w latach 1991-2019. Jedna z najłagodniejszych recesji związanej z pandemią COVID w UE.
Regulacje wspierające rozwój biznesu
Raport Doing Business wskazuje Polskę jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej.
Wsparcie inwestycyjne
W ramach Funduszu odbudowy Unii Europejskiej Polska otrzyma 57,3 mld euro.
2. Strategiczne położenie
W centrum możliwości
W świecie, w którym pandemia COVID-19 ogranicza swobodę przepływu kapitału i towaru, lokalizacja i dostęp do całego rynku UE to ważne atuty polskiej gospodarki.
Skrzyżowanie szlaków handlowych
Przez Polskę przebiegają cztery główne europejskie korytarze handlowe.
Rozwój infrastruktura
W okresie od 2014 do 2025 na rozwój dróg w Polsce ma zostać przeznaczone 168 mld PLN.
3. Potencjał ludzki
Największa liczba pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej
Wartość pracy polskich pracowników szacuje się na ponad 40% całkowitego PKB regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wykształcone społeczeństwo
92% obywateli Polski w wieku 25-64 lat posiada co najmniej średnie wykształcenie.
Renomowane uczelnie wyższe
Sieć polskich uczelni wyższych (publicznych i prywatnych) umożliwia kształcenie 300 000 studentów na kierunkach technicznych i 250 000 studentom ekonomii. Każdy region Polski ma dostęp do publicznej uczelni wyższej.
4. Duży, innowacyjny rynek
Rozwój
W latach 1996-2017 PKB wzrosło o 114%.
Wybitni programiści
Polscy programiści należą do światowej czołówki. W 2016 roku zajęliśmy trzecie miejsce w międzynarodowym rankingu deweloperów HackerRank. Co więcej, Polska może pochwalić się największą liczbą programistów w Europie Środkowo- Wschodniej.
Inwestycje w rozwój i badania
Od 2014 roku liczba podmiotów zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową wzrosła o 69%. Aktualnie w Polsce można wskazać 5800 zarejestrowanych centrów badawczo-rozwojowych.
5. Dostęp do profesjonalnych usług biznesowych
W latach 2008-2020 zatrudnienie w branży nowoczesnych usług biznesowych w Polsce wzrosło z 50,000. do 338,000.14. W 2019 r. szacunkowa wartość eksportu polskiego sektora BSS wyniosła 19,8 mld USD.
6. Wsparcie dla przedsiębiorców
Najwyższe możliwe wsparcie w regionie
Możliwość uzyskania zwrotu 50% kosztów kwalifikowanych jako pomoc publiczna.
Długoterminowe ulgi podatkowe
Zwolnienie do 15 lat z podatku CIT dla nowych inwestycji.
Reinwestycje
Investment Climate Raport z 2020 wskazuje, że 94% inwestorów zagranicznych byłoby skłonnych do reinwestowania środków w Polsce. Przekonuje ich rozmiar rynku wewnętrznego oraz stabilność gospodarcza.
Wsparcie inwestycji strategicznych
Polski rząd przewiduje możliwość uzyskania wsparcia do 15% wartości inwestycji. Program dotacji ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19.
Dostęp do funduszy unijnych
Polska jest największym beneficjentem programów finansowych UE. Zgodnie z ustaleniami szczytu Rady Europejskiej w latach 2021-2027 Polska ma otrzymać z budżetu UE 173 mld euro w formie dotacji bezpośrednich i uprzywilejowanych pożyczek.
Fundusze na innowacje
Polska po raz kolejny ma być największym beneficjentem programów polityki spójności UE. Przewiduje się, że otrzyma 66,8 mld euro do wydatkowania w latach 2021-2027. Duża część tych środków trafi do firm w celu wsparcia innowacji gospodarczych.
Poznaj najszybciej rozwijające się sektory w Polsce
Robotyka i hardware
Polskie firmy zajmujące się sprzętem komputerowym i robotyką opracowują innowacyjne rozwiązania ułatwiające automatyzację procesów i otwierające nowe kierunki badań. W 2017 roku polski przemysł motoryzacyjny odnotował przychody w wysokości 37,5 mld euro. Firmy takie jak Versabox, APA Group, XTPL, VIGO System i AIUT używają zaawansowanych systemów robotycznych do wspierania produkcji. Polskie firmy, np. ICEYE i PIAP Space rozwijają również technologie kosmiczne. InPost i Retail Robotics wdrażają innowacyjne rozwiązania handlowe i logistyczne.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Polska jest drugim po Chinach największym eksporterem mebli na świecie. Czołowi polscy producenci, tacy jak Forte, VOX i Nowy Styl zaliczają się do największych światowych producentów mebli przeznaczonych dla konsumenta. Firmy takie jak Fameg, 366 Concept, Studio Rygalik, Zieta Studio czy Vzór wyróżniły się oryginalnymi technikami projektowania i produkcji. Inna warta zapamiętania marka to Tylko – firma ułatwia życie dzięki wysokiej jakości, prostym w konfiguracji systemom przechowywania.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Polskie kosmetyki można znaleźć w 170 krajach na całym świecie. Eveline Cosmetics to największy polski producent i eksporter kosmetyków. Firmy, takie jak Phenomé, Yope, Phlov, Hagi i Krayna koncentrują się na tworzeniu produktów ekologicznych, z lokalnych składników.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Gamedev i kultura cyfrowa to jedne z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. W Polsce działa 470 studiów gier, w tym CD Projekt Red, 11 bit studios, Creepy Jar, Bloober Team, BoomBit i Different Tales. Polska to także tętniące życiem społeczności graczy i programistów. W Polsce odbywają się największe targi gier w Europie Środkowej, Poznań Game Arena. Tutaj powstają światowej klasy animacje, efekty wizualne czy VR, tworzone przez studia, takie jak Platige Image, Juice, Immersion, Variable, Stellar Fireworks i Creative Planet.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
W polskim przemyśle biotechnologicznym działa ponad 300 firm. Polpharma Biologics to największa firma biotechnologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Do liderów branży należą również Adamed Pharma, EGZOTech, Aether Biomedical, Medical Inventi, StethoMe, Infermedica czy Proteon Pharmaceuticals.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Branże technologii komunikacji internetowej (ICT) i oprogramowania stanowią 8% PKB Polski. Produkty takich firm jak Allegro, Booksy, Brainly, Exactel, Blik, Beesfund są znane na całym świecie. Allegro to jeden z największych serwisów e-commerce w Europie. Brainly jest natomiast największą na świecie społecznością uczniów i nauczycieli uczących się w modelu peer-to-peer.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Sektor ekologicznego budownictwa w Polsce rozwija się dynamicznie, przynosząc nie tylko oszczędność energii i wody, ale także niższą emisję dwutlenku węgla i mniejszą ilość odpadów budowlanych. Polska pozostaje jednym z pięciu najszybciej rozwijających się rynków systemów fotowoltaicznych w UE. Zobacz film i poznaj m.in. Studio architektoniczne KWK Promes (Robert Konieczny), JEMS Architekci, Medusa Group, WXCA, Solace House, Budizol, Unibep, ML System, Saule Technologies.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Sektor kreatywny w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy takie jak producenci ceramiki Tubądzin i Bolesławiec od dziesięcioleci wyznaczają trendy we wzornictwie. Inne, jak Tartaruga, UAU Project czy Ergodesign pracują nad zmniejszeniem lub całkowitym wyeliminowaniem negatywnego wpływu na środowisko poprzez świadome i przemyślane projektowanie. Poznaj polski design i przyjrzyj się produktom Grynasz Studio, RONDO, EXEON, TRE Product, Serfenta i Whisbear.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Przychody polskiego rynku odzieżowego szacowane są na około 70 mld zł, a w branży modowej pracuje ponad 300 000 osób. Znane marki, takie jak Reserved, 4F, Gosia Baczyńska i Apart to istotni gracze. Slow fashion to ważny trend w Polsce, reprezentowany przez takie marki jak Elementy, Balagan czy The Odder Side. Zobacz, czym wyróżniają się polskie marki modowe.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Rocznie w Polsce produkowanych jest około 22 000 jachtów, z czego 95% trafia na eksport. Firmy takie jak Sunreef Yachts, Galeon i Conrad Shipyard skupiają się na luksusowych łodziach. La Mare produkuje pływające domy wakacyjne zarówno na sezon letni, jak i zimowy. Łodzie Northman Shipyard cieszą się dużym uznaniem nie tylko w Europie, ale także w Rosji, Japonii, Chile i Turcji.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Polska jest największym w UE producentem jabłek, wiśni, malin, porzeczek i borówki amerykańskiej. Produkty firmy Maspex można kupić w ponad 60 krajach na całym świecie. Bardzo cenione są również polskie produkty mleczne. Na liście czołowych producentów nabiału znajdują się Skarby Serowara, Mlekpol, Grycan, ale także Wege Siostry – markę oferującą roślinną alternatywę dla masła i sera. Zobacz wszystko, co mają do zaoferowania polscy producenci żywności.
Wideo autorstwa Science Now, Stellar Fireworks, Tellart
Misją Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz zasięgu i dynamiki umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw. PAIH działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe.