Polska jest jednym z głównych regionów lęgowych ptaków w Europie.
Stali goście Afryki i Bliskiego Wschodu
Każdego roku wiele gatunków ptaków – takich jak żuraw, czapla, jaskółka, bocian – odlatuje na zimę do cieplejszych krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Niekiedy pokonują odległość nawet 10 tys. km!
Międzynarodowe migracje
W trakcie swojej wędrówki spotykają blisko 4000 gatunków ptaków sezonowo migrujących. To prawie 40% wszystkich ptaków na świecie.
Natura
Polska i Polacy
Polonia to popularna nazwa Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski.
Nie tylko w Europie
W Europie największa Polonia mieszka w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Ukrainie i we Francji. Polskie społeczności można jednak spotkać na całym świecie.
Szósta diaspora na świecie
Poza Polską, łącznie na wszystkich kontynentach mieszka 18–20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia.
Ludzie
Konkurs Chopinowski
Co 5 lat najwybitniejsi młodzi pianiści z całego świata przylatują do Polski, by wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina.
Międzynarodowe zainteresowanie
W 2015 roku transmisję z finału konkursu obejrzało 30 milionów osób z 118 krajów.
Wyjątkowe talenty
W 1980 roku Dang Thai Son z Wietnamu był pierwszym pianistą z Azji, który zdobył w konkursie Złoty Medal. Jego finałowy występ, był też jego pierwszym występem z orkiestrą.
Muzyka
Wiedźmin
Wiedźmin to cykl powieści fantasy stworzony przez polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, który pojawia się po raz pierwszy w opowiadaniu z 1986 roku zatytułowanym „Ostatnie życzenie”.
Gra komputerowa
W 2007 roku uniwersum Wiedźmina zostało zaadaptowane na potrzeby gry komputerowej przez rozwijające się studio CD Projekt RED. Wiedźmin 3: Dziki Gon stał się światowym fenomenem gier i jedną z najlepszych gier RPG wszech czasów.
Netflix
Uniwersum Wiedźmina w 2019 roku powiększyło się o 8-odcinkowy serial wyprodukowany przez Netflix. Serial okazał się jedną z najbardziej udanych produkcji Netflixa.
Rozrywka
Długa tradycja patrzenia w niebo
Najbardziej znanym polskim astronomem jest Mikołaj Kopernik. Współcześni polscy naukowcy również angażują się w projekty astronomiczne, które obejmują cały świat.
Producenci teleskopów
Polskie teleskopy są używane w obserwatoriach na całym świecie. Trzy teleskopy znajdujące się w Polsce są częścią LOFAR (Low-Frequency-Array) – dużej międzynarodowej sieci radioteleskopów.
Wyjątkowe projekty
OGLE to największy projekt obserwacyjny w historii polskiej astronomii. Należy do największych przeglądów nieba na świecie i wytycza nowe kierunki badań we współczesnej astronomii.
Nauka
Polskie historie
Jak inspirujemy świat
Pięć różnych perspektyw na Polskę
Wybierz się w wyjątkową podróż po Polsce
Kreatywność inspirowana naturą
Poniższe prezentacje nawiązują do pięciu stref Pawilonu Polski oraz hasła polskiej obecności na Expo 2020 Dubai „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.
Inspired by nature
Poznaj bogactwo i różnorodność polskiej przyrody i to, czym przyciąga turystów z całego świata.
Relaks czy aktywny wypoczynek? A może poszukujesz wyjątkowych, niepowtarzalnych miejsc? Wszystko to i jeszcze więcej znajdziesz w Polsce.
Doświadcz siły i wyjątkowości polskiej kreatywności
Główną atrakcją Pawilonu Polski jest interaktywna instalacja artystyczna „Polski Stół”. To wyjątkowe dzieło sztuki stworzone z surowców naturalnych charakterystycznych dla naszego kraju takich, jak miedź, szkło, drewno, aluminium, ceramika, stal. Instalacja, inspirowana symboliką polskiego stołu, w Pawilonie Polski pełni ważną funkcję – to miejsce, w którym spotykają się ludzie i ich historie.
Wyrafinowane produkty tworzone z surowców naturalnych
Glina
Ceramika oparta jest na glinie i szkliwie. Gdy glina wyschnie, zaczyna się ją glazurować, a następnie trafia ona do pieca – to wtedy następuje jej transformacja. Cały proces wymaga zaangażowania wielu osób.
Miedź i srebro
Polska zaliczana jest do krajów posiadających największe zasoby srebra i miedzi. Polska jest też wiodącym producentem miedzi elektrolitycznej oraz liderem w produkcji srebra.
Szkło i drewno
Drewno w wyjątkowy sposób łączy się z produkcją szklanych produktów. Służy jako osłona podczas procesu dmuchania, chroniąc nowopowstające dzieło sztuki.
Spirit of ingenuity
Poznaj wyjątkowe sukcesy polskiej gospodarki w obszarach nauki, kultury, turystyki i designu.
Polska może pochwalić się długą listą marek, rozpoznawalnych i szanowanych zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zobacz, czym się wyróżniają.
Poznaj regionalnych i instytucjonalnych partnerów Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai
Przestrzeń Pawilonu Polski jest współtworzona przez partnerów regionalnych i instytucjonalnych. Poprzez wystawy czasowe prezentują oni różnorodność i bogactwo polskiej kultury.
Region łódzki leży w centralnej Polsce. Jego stolica to wielokulturowe i nowoczesne miasto Łódź. W 2017 roku miasto zostało wpisane do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. Lonely Planet uznało Łódź za 2. miejsce w kategorii Best Value Destination w 2019 roku.
Ziemia lubuska
Najgęściej zalesiony region w Polsce i stolica polskiego wina. Województwo posiada dwie stolice: Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. W Zielonej Górze i jej okolicy działa kilka lokalnych winnic. Ich położenie wraz ze środowiskiem przyrodniczym wokół Odry oraz dużymi obszarami leśnymi tworzą arcymalowniczy krajobraz.
Opłatek
Robiony jest z mąki i wody, najczęściej towarzyszy mu wytłoczony nań wizerunek lub symbol religijny. Podczas obchodów świąt Bożego Narodzenia każda osoba otrzymuje opłatek, a następnie dzieli się nim ze wszystkimi innymi. Towarzyszy temu wymiana życzeń i następuje przed przystąpieniem do wspólnego posiłku. Tradycja ta związana jest z łamaniem chleba podczas Ostatniej Wieczerzy.
Landscapes of creativity
Wciągające, wielowątkowe narracje o Polsce
Poznaj motywy wyróżniające Polskę na arenie międzynarodowej. Można je znaleźć w Pawilonie Polski.