The Emir from Poland
Wystawa o Wacławie Sewerynie Rzewuskim w strefie wystaw czasowych Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai.
Zapraszamy w podróż przez fenomen życia i twórczości Wacława Seweryna Rzewuskiego (1784–1831) — owianego legendą podróżnika, ekscentrycznego magnata i ikony epoki romantyzmu. W jego osobie połączyły się dwa ideały: wolnego Araba i rycerza walczącego o niepodległość Polski.
Spuścizna Rzewuskiego ma spektakularne znaczenie dla zachowania wiedzy o tradycjach i zwyczajach kultywowanych przez wieki na Półwyspie Arabskim. Podczas swoich podróży po tym regionie dokumentował on życie i kulturę Beduinów na pustyni. Ze znawstwem opisywał charakterystykę koni arabskich, analizował przyrodę, architekturę i muzykę oraz tworzył wspaniałe kartograficzne rysunki Półwyspu.
Zebrany materiał zaowocował powstaniem wybitnego dzieła łączącego walory reportażu i fabularnej opowieści — „O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych”. Wybór ilustracji z tej pozycji prezentujemy na wystawie. Uzupełniliśmy go o współczesne ilustracje utrzymane w komiksowej stylistyce, przypominając o popkulturowym potencjale tej niezwykłej postaci. Rzewuski rozpalał wyobraźnię twórców już sobie współczesnych – na jego cześć malowano portrety i pisano poematy, dyskutowano o nim na salonach.
Świadectwem oddania Rzewuskiego kulturze arabskiej niech będzie tytuł Emira oraz imiona Abd al-Niszan („Sługa znaku”) i Tadż al-Fakhr („Korona Sławy”) nadane mu przez plemiona beduińskie. Dowodem przywiązania zaś do ojczyzny — całe jego życie zwieńczone bohaterską śmiercią w obronie Polski podczas powstania listopadowego.
By zrozumieć Rzewuskiego warto przyjrzeć się postaciom, w które się wcielał — wiedziony pasją, niezaspokojonym głodem przygody, otwartością na świat, ale i umiłowaniem dla swojego pochodzenia. Poznając jego kolejne oblicza odkrywamy wrażliwość i złożoność postaci prawdziwie wyrastającej z tradycji Wielkiej Rzeczpospolitej. To one są fundamentem dla zdolności połączenia dwóch światów, którego dokonał nasz bohater.
Wystawa została przygotowana przez studia Stellar Fireworks i Science Now we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, w ramach organizowanego przez Instytut programu kulturalnego w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju.
Partnerzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biblioteka Narodowa.
Pełna lista twórców
Manuskrypt Sur les chevaux orientaux et provenant des races orientales („O koniach wschodnich pochodzących od ras arabskich”) Wacława Seweryna Rzewuskiego znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i jest dostępny online pod adresem polona.pl.